x
Logo

Kup książkę

Pobierz e-book

wybierz kategorię

Blog

15 rzeczy o których musisz wiedzieć jeżeli Twoje dziecko jest introwertykiem.

15 rzeczy o których musisz wiedzieć jeżeli Twoje dziecko jest introwertykiem.

W dzisiejszym świecie bardzo promowani są ekstrawertycy. Osoby uwielbiające przemawiać, wypowiadać się publicznie, otoczone wianuszkiem fanów. Zupełnie inaczej jest z drugim poziomem osobowości, czy z introwertykami, którzy nie mają potrzeby zwracania swojej uwagi na świat zewnętrzny. Potrzebują więcej czasu aby nawiązać relację, a wystąpienie publiczne jest dla nich ostatnią rzeczą o której będą marzyć.

W książce  "Quiet: The Power of Introverts in a World That Can't Stop Talking” Susan Cain powołuje wyniki badan w których stwierdzono iż introwertywne osoby mają wyższy poziom inteligencji aniżeli ekstrawertycy. Mimo wszystko modernistyczny świat hołduje tym, którzy swoje zdanie wykrzyczą z nieukrywaną przyjemnością, aniżeli osobom które zachowują to zdanie dla siebie.

Czasem na siłę rodzice próbuję zmieniać swoje introwertywne dziecko, „popychając” je na scenę albo „zmuszając” do grupowych zabaw przy wspólnych wieloosobowych stoliczkach. Tak naprawdę te dwie płaszczyzny osobowości mają swoje zalety i wady. Żadne z nich nie jest patologią ani dysfunkcją. Trzeba poznać te wymiary aby zobaczyć w czym czujemy się dobrze, do czego mamy predyspozycję, aby potem właśnie tą drogą podążać.

Dlatego jeżeli tak jak ja, jesteś mamą albo tatą introwertyka przeczytaj poniższe wskazówki:

1.      Nie ma nic wstydliwego i złego w byciu introwertykiem.

2.      Twoje dziecko nie przestanie być introwertykiem.

Według Laney'ego, introwertycy i ekstrawertycy mogą używać różnych ścieżek neurotransmiterów i mogą faworyzować różne "strony" ich układu nerwowego (introwertycy preferują stronę przywspółczulną, system "odpoczynku i trawienia" w przeciwieństwie do układu współczulnego, który wyzwala odpowiedź "walcz, uciekaj lub zamroź").

3.      Introwertycy potrzebują więcej czasu aby zbudować relację z drugim człowiekiem czy odnaleźć się w nowej sytuacji. I to jest jak najbardziej w porządku.

4.      Uspołecznienie ma wpływ na energię małego introwertyka.
 
Zarówno introwertycy, jak i ekstrawertycy mogą czuć się wyczerpani przez kontakty towarzyskie, ale dla introwertyków jest jeszcze gorzej. Jeśli twoje dziecko jest starsze, możesz go nauczyć aby znaleźć sobie spokojniejszą część w pomieszczeniu którym przebywa aby odpocząć od bodźców. Jeżeli Twoje dziecko jest młodsze, może nie zauważyć, kiedy jest zaczyna być zmęczone byciem wśród innych, więc jako rodzic, zaobserwuj swoje dziecko pod kątem oznak zmęczenia, tak aby zaproponować mu odpoczynek zanim będzie przemęczone.
 
5.      Poznawanie nowych ludzi może być ciężkim przeżyciem dla introwertyków.

 

Oznacza to, że możesz dać dziecku pozytywne wzmocnienie, gdy podejmuje ryzyko społeczne. Możesz być obok, szepnąć do ucha „dasz radę, jestem obok” etc.
 
6.      Spróbuj nauczyć swoje dziecko rozpoznawania emocji, a potem zarządzania nimi. Tak aby wiedziało co czuje w danej sytuacji. To da mu możliwość podejmowania dobrych dla niego decyzji.
 
7.      Pamiętaj: Twoje dziecko może mieć intensywne - i wyjątkowe - zainteresowania.
 
8.      Porozmawiaj z nauczycielem Twojego dziecka o introwersji.
 
Niektórzy nauczyciele błędnie zakładają, że introwertyczne dzieci nie mówią zbyt wiele w klasie, ponieważ są bezinteresowne lub nie zwracają uwagi.
 
9.      Twoje dziecko może mieć trudności z samodzielnym stanięciem we własnej obronie.
 
10.  Pomóż dziecku gdy czuje się źle, gdy mu trudno i przestaje wierzyć w siebie. Daj mu do zrozumienia, że każdy z nas jest inny i piękny na swój sposób. Mamy inne talenty i inny potencjał. Powiedz mu, że to w porządku się bać, i to w porządku nie chcieć gdzieś iść czy czegoś zrobić gdy się boimy. Możesz zapewnić swoje dziecko, że jeżeli będzie chciało, zmieni zdanie Ty będziesz obok niego.
 
11.   Twoje dziecko może nie poprosić o pomoc. Introwertycy mają tendencję do internalizowania problemów.
 
12.  Twoje dziecko niekoniecznie jest nieśmiałe.
 

13.  Twoje dziecko może mieć jednego bądź dwóch przyjaciół, i to jest OK!
 

14.  Twoje dziecko może preferować spędzanie czasu w samotności- nie odbieraj tego personalnie, ono tego potrzebuje.
 

Pamiętaj, że Twoje dziecko to prawdziwy skarb.
 
“Don’t just accept your child for who she/he is; treasure her/him for who she is,” writes Cain. “Introverted children are often kind, thoughtful, focused, and very interesting company, as long as they’re in settings that work for them.”
 
"Nie akceptuj swojego dziecka tylko dla tego, kim jest; doceń ją / jego za to, kim jest "- pisze Cain. "Dzieci introwertyczne są często uprzejmymi, troskliwymi, skupionymi i bardzo interesującymi osobami, o ile pracują/bawią się w najbardziej optymalnych dla nich warunkach.”

Koniecznie obejrzyj wystąpienie Suzan Cain:

Potęga introwertyków   https://www.ted.com/talks/susan_cain_the_power_of_introverts?language=pl
 
Źródło: dailypsych  https://www.instagram.com/p/Br2fkk5A3xi/

ostatnie wpisy z tej kategorii