Kup książkę
Pobierz e-book
wybierz kategorię
Blog
Dla wielu izolacja to moment mierzenia się z intensywnymi emocjami: lękiem, emocjonalnym bólem, złością z powodu konfliktów, które wyrastają teraz jak grzyby po deszczu. Dla ogromnej rzeszy ludzi, zamknięcie w domu, może oznaczać skontaktowanie się z trudnymi emocjami naprawdę po raz pierwszy w życiu, bo dotąd te emocje mogły być tłumione działaniem i aktywnościami.
Wielu z nas prędzej niż po medytację sięgnie po alkohol, by się uspokoić. Konfrontacja z ciszą, nudą i samotnością może wywoływać flashbacki u osób, które doświadczyły kiedyś traumy, wyparły ją i nie są wstanie sami sobie z nią poradzić. Ćwiczenia oddechowe, relaksacje, joga, samoregulacja, empatyczna komunikacja to bardzo skuteczne metody radzenia sobie z napięciem, ale niedostępne dla wszystkich. Na przykład ćwiczenia oddechowe mogą wywołać trudne wspomnienia z przeszłości a nie spokój. Uwolnienie wszystkich emocji dla osób po traumie jest zabójcze. Dlatego terapie trwają długo, dlatego są specjaliści, którzy pomagają sobie radzić z przytłaczającymi emocjami.
Wielu z nas doświadcza teraz takich problemów jak odcięcie od natury, brak własnej przestrzeni, trudności finansowe, choroby bliskich, śmiertelne zagrożenie życia. Gniew, lęk, strach, złość, ból to nie są zaskakujące czy wstydliwe uczucia. Jeśli potrzebujesz pomocy - poszukaj jej i nie bój się poprosić o pomoc. Poniżej znajdziesz listę telefonów i miejsc (w Polsce i za granicą), gdzie uzyskasz pomoc.
W Polsce cały czas działają poradnie zdrowia psychicznego, ale w związku z epidemią wyeliminowały możliwość bezpośrednich spotkań. NFZ refunduje porady psychiatryczne i psychoterapeutyczne udzielane telefonicznie i przez Internet. Recepty na leki i zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane elektronicznie.
W Polsce działa też wiele telefonicznych linii wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym, prowadzonych przez różne instytucje państwowe i organizacje pozarządowe:
- 800 70 2222 - linia wsparcia psychologów fundacji ITAKA
- 800 100 102 - telefon wsparcia psychologicznego WOT
- 800 116 123 - bezpłatny kryzysowy telfon wsparcia dla dorosłych (stowarzyszenia aktywni przeciw depresji)
Informacje o pomocy psychologicznej można znaleźć na lokalnych stronach internetowych lokalnych ośrodków interwencji kryzysowej oraz pomocy społecznej.
W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia należy dzwonić na numer alarmowy – 112.
http://psychologwirlandii.blogspot.com/p/lista-polskich-specjalistow.html
https://www.ifrancja.fr/iportal/bezplatna-pomoc-psychologiczna-koronawirus-we-francji/
http://www.tpp.london/pl/pomoc-i-wsparcie-dla-polakow-w-uk/pomoc-psychologiczna-zdrowie-mentalne/
Osoba czytająca książki i medytująca nie jest lepsza od osoby, która płacze w ciemnym pokoju lub mimowolnie krzyczy na swoje dzieci, ponieważ po prostu nie może sobie z tym poradzić. Może jedna osoba jest lepiej przygotowana do poradzenia sobie z tą niezwykle trudną sytuacją niż druga. A może jedna ma lepszy dzień niż druga.
Wszyscy robimy co w naszej mocy.
Wstecz