Kup książkę
Pobierz e-book
wybierz kategorię
Blog
9 powodów dlaczego ludzie nie rozpoczynają terapii.
To całkiem naturalne, że boisz się rozpocząć terapię. Może zastanawiasz się jak ten proces będzie wyglądał, jak przebiegnie pierwsza sesja, czego możesz się spodziewać etc. Ten artykuł może Ci pomóc rozwiać Twoje wątpliwości.
1. Moje problemy nie są aż takie poważne.
Czasami możesz myśleć że terapia jest “zarezerwowana” dla osób z naprawdę “poważnymi” problemami. Zupełnie natomiast przeciwstawną myślą może być podejście, że im szybciej zaczniesz terapię, tym szybciej osiągniesz zmianę. Szybciej poczujesz się lepiej. Szybciej zrobisz progres. Dlaczego zatem masz czekać tak długo, aż sprawy będą naprawdę poważne, a Twoje samopoczucie przerodzi się w coś czego naprawdę sobie nie życzysz. Moja prywatna opinia jest taka, że przynajmniej raz w życiu każdy powinien udać się na terapię. I nie wymyśliłam tej opinii po to, aby na siłę nakłaniać Cię na wizytę u psychologa ale ta myśl pojawiła się u mnie w głowie 10 lat temu, gdy sama uczestniczyłam w procesie terapii. Niestety może w szkole nauczą Cię dziesięciu dopływów Wisły i dwudziestu dopływów Warty, ale zarządzania emocjami albo racjonalnego myślenia już nie. Taka jest właśnie bolesna prawda.
2. Moje problemy muszę rozwiązać sama/sam.
A dlaczego zęba nie zaleczasz sama? A dlaczego nie badasz sobie wzroku sam? Idziesz do specjalisty, bo on ma wiedzę i narzędzia aby wstawić Ci plombę czy dobrać odpowiednie okulary. Tak samo jest z terapią. Idziesz do specjalisty, bo on jest przygotowany do tego aby Tobie pomóc. Jest wytrenowany w tym aby zrozumieć Ciebie i Twoje problemy. Dzięki terapii rozwiniesz pewność siebie, zaufanie do własnego Ja, poczucie bezpieczeństwa. To proces dzięki, któremu możesz wzrastać. Może nie będzie łatwo i „różowo” na samym początku, ale uwierz mi pod koniec podziękujesz sobie, że zdecydowałaś/zdecydowałeś się na terapię.
3. Jeżeli zacznę terapię, ona będzie trwała wiecznie.
Absolutnie NIE! Częstotliwość uczęszczania na terapię oraz jej trwanie uzależnione jest od Ciebie, Twojej kondycji psychicznej, tego jak zaczynasz radzić sobie z problemami. Możesz to przedyskutować z Twoim terapeutą na pierwszej sesji. Możesz określić czas trwania terapii. Możesz zacząć terapię krótkoterminową skoncentrowaną na rozwiązaniu albo długoterminową jak np. psychoanaliza. Naprawdę wiele zależy od Ciebie i Twoich potrzeb.
4. Będę musiała/ musiał “odkryć” moje myśli przed terapeutą.
Jedną z przydatnych kwestii jest to, że to właśnie Ty decydujesz czego i jak ma się dowiedzieć o Tobie terapeuta. Jak dużo chcesz mu opowiedzieć o sobie i kiedy to zrobisz, to już jest Twoja decyzja. W miarę postępów będziesz wiedzieć jakie jest dla Ciebie najlepsze tempo procesu terapeutycznego a Twój terapeuta jest po to, aby pomóc Tobie przejść ten proces w jak najlepszej dla Ciebie odsłonie. Ma Ciebie wspierać na drodze Twojego wzrastania. To naprawde tworzy niepowtarzalną relację między Tobą a terapeutą. Relację zaufania iwspółpracy. To przynosi niesamowite korzyści.
5. Będę się czuła oceniana/oceniany.
Ludzie zazwyczaj czuję się bezbronni i bardzo wrażliwi gdy dzielą się swoimi uczuciami. Martwią się co terapeuta pomyśli od nich, martwią się o informacje którymi się dzielą. Pamiętaj, że psycholog jest po to aby nie oceniać tylko słuchać ze swojej wyjątkowej perspektywy towarzysza Twojej podróży. Jeżeli czujesz się oceniana/oceniany porozmawiaj o tym szczerze ze swoim terapeutą, tak aby Twoja perspektywa i Twoje uczucia były zrozumiane, wypowiedziane i wysłuchane. Często myślimy, że My i nasze problemy są wyjątkowe i nikt nie ma tak jak my. Uwierz mi, jesteśmy bardziej podobni niż się Tobie zdaje. I prawdopodobnie Twój terapeuta słyszał już „wszystkie historie świata” i nie spadnie z krzesła gdy opowiedz mu o swojej. Terapeuta da Tobie empatię, zrozumienie i wysłuchania. Akceptację, dzięki której nabierzesz siły do zmiany.
5. Boję się, że terapeuta stanie się dla mnie oparciem bez którego już nie poradzę sobie w przyszłości.
Tutaj musisz mieć jasność. Celem terapii nie jest zbudowanie relacji zależności, pomiędzy klientem a terapeutą. Relacja polega na zaufaniu i współpracy. Bardzo często osoby uczestniczące w terapii wykorzystują podejście terapeuty w codziennym życiu aby stawać się niezależnymi na swojej drodze życia. Zaczynają posiadać wiedzę, która pozwala podejmować im lepsze decyzje. Kiedy terapia się kończy, osoba będąca w procesie jest już gotowa aby samodzielnie stawić czoła rzeczywistości. Staje się bardziej aktorem swojego życia, niż widzem siedzącym pod sceną. Wie już jakie ma potrzeby oczekiwania, co się kryje pod danym uczuciem. Ma większą zdolność rozwiązywania problemów.
7. Jeżeli o czymś opowiem, będę zmuszona/ zmuszony pracować nad zmianą.
To nie jest głównym punktem Twojej terapii. Między myślami a działaniem istnieje spora granica. Możesz rozpocząć terapię w związku z trudnościami w związku partnerskim. Na początku dzielenia się swoimi odczuciami, możesz mieć założenie, że gdy opowiesz o wszystkich złych rzeczach, negatywne emocje Cię przytłoczą albo co gorsza zakończysz swój związek. Tak naprawdę dzięki rozmowie z terapeutą możesz odkryć inną perspektywę swojej relacji i inne możliwości, które wcześniej nie były przez Ciebie dostrzeżone.
8. Boję się tego, czego się o sobie dowiem.
Jednym z “dobrodziejstw” terapii jest podniesienie jakości życia w aspekcie prywatnym i biznesowym. Jeżeli nie rozumiesz sam siebie, nie możesz podejmować odpowiednich dla siebie decyzji. To naprawdę kluczowe. Władza and samym sobą to największa z władz, jak napisał jeden ze Stoików. Samoświadomość pozwoli Tobie odzyskać kontrolę and swoim życiem. Dlatego tak ważne jest aby powiedzieć terapeucie, jakie są Twoje troski, abyście mogli przepracować je razem. Zawsze to nad czym skupiacie się w trakcie procesu terapeutycznego będzie zależeć od Ciebie.
9. Czuję mieszane uczucia w związku z terapią, czy to aby na pewno dla mnie?
To bardzo naturalne odczucie. Większosć osób właśnie tak myśli tuż przed konsultacją czy sesją. Nasz „instynkt” podpowiada nam aby trzymać się z daleko od naszych nieprzyjemnych uczuć, myśli, przeżyć. Wątpliwości dotyczące rozpoczęcia terapii mogą stać się początkiem procesu. Dlaczego nie chcesz zmiany? Dlaczego tkwisz w toksycznej relacji? Dlaczego nie umiesz być szczęśliwa? Dlaczego stresujesz się w pracy?
Dlatego polecam Ci aby poświęcić odrobinę czasu właśnie na te troski: dlaczego nie chcesz rozpocząć terapii? Co tak naprawdę kryje się pod Twoim myśleniem? To spowoduje skumulowanie energii, która będzie potrzebna Tobie do wykonania pierwszego kroku i umówienie się z terapeutą.
Koniecznie zapoznaj się z moim wcześniejszym artykułem: http://porozmawiajmyotobie.pl/pierwsza-wizyta-u-psychologa-czego-mozesz-sie-spodziewac,130,pl.html
Jeżeli masz jakieś pytania, wątpliwości albo chcesz zacząć pracować ze mną via Skype skontaktuj się dziś, napisz do mnie na adres piechowskaangelina@gmail.com opowiem Ci więcej.
Jeżeli potrzebujesz poradnika psychologicznego aby dowiedzieć się więcej na temat motywacji, poczucia własnej wartości, samoakceptacji koniecznie sprawdź książkę „Porozmawiajmy o Tobie” https://porozmawiajmy-o-tobie.shoplo.com/kategoria/ksiazki/ksiazka-porozmawiajmy-o-tobie-badz-po-stronie-rozwiazania
Pamiętaj, że nieważne gdzie jesteś dziś, ważne dokąd zmierzasz. I nieważne z jaką prędkością, ważne że w odpowiednim kierunku! Powodzenia!
*artykuł źródłowy https://www.psychologytoday.com/intl/blog/psychoanalysis-unplugged/201902/9-reasons-why-people-resist-starting-therapy
Wstecz