x
Logo

Kup książkę

Pobierz e-book

wybierz kategorię

Blog

Czy marzenia się spełnia czy marzenia się spełniają (o pracy z wizualizacjami)
„Jeżeli uważasz, że potrafisz i jeżeli uważasz, że nie potrafisz, to w obu przypadkach masz rację”. Henry Ford chyba najlepiej ujął tajemnicę umysłu. Co sprawia, że jedni częściej czują wdzięczność i poczucie sensu, a inni poczucie beznadziei?

Jedną z odpowiedzi przynosi neuronauka. Nasz mózg pracuje na schematach i wzorcach. Jeśli nie jest tego nauczony, nie wie, jak sięgnąć po pozytywne wzorce. Na szczęście każdy może pracować nad swoimi myślami. Jedną z metod są wizualizacje.

Proste ćwiczenia wizualizacji niosą długofalowe korzyści dla naszych ciał i umysłów

Obraz jest programem, który najskuteczniej wpływa na podświadomość. W twoim umyśle cały czas przesuwają się obrazy. W wizualizacji chodzi o to, by wytworzyć konkretny obraz, który pomaga się zrelaksować i wyobrazić sobie osiągnięcie celu czy spełnienie marzenia. Wizualizacje działają, ponieważ psychiczna mobilizacja:

  • uaktywnia system immunologiczny,
  •  wspiera w aktywnym działaniu,
  •  zmniejsza poziom stresu i lęku,
  •  niweluje uczucie bierności i beznadziei.

 

Jeśli chcesz spróbować pracy z wizualizacjami, skoncentruj swoją uwagę tylko na jednym temacie. Co w tej chwili jest dla Ciebie najważniejsze? Z jakim tematem chcesz pracować? Praca? Miłość? Twórczość? Rodzina? Postaraj się zobaczyć, jak najwięcej szczegółów dotyczących przyszłej wersji siebie i stanu, kiedy zrealizujesz swoje marzenie. Napisz ręcznie, na papierze, jak będziesz wyglądać, jak będziesz się czuć, i co się zmieni, kiedy twoje marzenie się spełni.

Wizualizuj sobie również, jak pokonujesz przeszkody

Amerykańskie badania nad skutecznością wizualizacji pokazują, że warto uwzględniać w nich również sytuacje problemowe. Badano kobiety, które chciały schudnąć. Pierwszej grupie kobiet kazano skupić się na wyobrażaniu siebie w wymarzonym rozmiarze. Druga grupa miała również wizualizować sobie, jak opierają się pokusom zjedzenia słodyczy czy wybierają ruch zamiast zajadania stresów. Trzecia grupa nie pracowała z wizualizacją. W pierwszej grupie schudła tylko część pań. Druga grupa była o 40% skuteczniejsza. W trzeciej grupie nikt nie schudł.

Wizualizacje działają, nawet jeśli w nie nie wierzysz, spróbuj!

Tworzenie map marzeń, wizualizowanie sobie z najdrobniejszymi szczegółami idealnego dnia czy spełnionego w przyszłości marzenia często jest uznawane za naiwne. Tak jednak pracują najlepsi sportowcy. Wiedzą, że trening ciała to tylko połowa sukcesu. W momentach sięgania po mistrzostwo liczy się psychika.

Również psychoterapeuci zalecają pracę z wizualizacjami, nawet w trakcie leczenia najcięższych chorób. Kiedy nasze ciało otrzymuje wsparcie psychiki, szybciej wracamy do zdrowia i działamy skuteczniej. Kiedy karmimy się pozytywnymi wizjami, dostarczamy sobie paliwa, dzięki któremu możemy świadomie spełniać swoje marzenia i równocześnie działać na poziomie podświadomym (wtedy marzenia spełniają się same).

 

 

 

 

ostatnie wpisy z tej kategorii