x
Logo

Kup książkę

Pobierz e-book

wybierz kategorię

Blog

Dlaczego jeszcze nie osiągnąłeś/-aś sukcesu?

Dlaczego jeszcze nie osiągnąłeś/-aś sukcesu?

Jak można wyjaśnić to że jeszcze nie osiągnąłeś, osiągnęłaś sukcesu?

Jak można wytłumaczyć to, że ludzie mówią jedno a robią drugie?

Jak można wyjaśnić, że działamy wbrew temu, co potrzebujemy?

Może jest tak, że chcesz pójść na rozmowę kwalifikacyjną i zdobyć wymarzoną pracę, ale tuż pod drzwiami do firmy, postanawiasz nie wchodzić?

Może jest tak, że w styczniu pomyślałaś, chcę schudnąć 10 kg i nawet kilka razy byłaś na siłowni, ale w lutym, raczej możemy spotkać Cię w kolejce w cukierni po kolejne ciastko, zamiast w kolejce po karnet na kolejny miesiąc treningu?

Może jest tak, że chcesz napisać książkę i nawet ona już istnieje na ekranie Twojego laptopa, ale nie wysyłasz jej do recenzji?

Dlaczego sabotujemy sami siebie?

Odpowiedź jest jedna: MÓZG GADZI

Tak zwany mózg gadzi, to ta część mózgu, która wyewoluowała najwcześniej jest więc jednocześnie najstarszą częścią „komputera” znajdującego się pomiędzy naszymi uszami. Odpowiada za proste (prymitywne) odruchy związane z głodem, pragnieniem, popędem seksualnym, potrzebą obrony swojego terytorium oraz za nawyki i pamięć proceduralną (np. odkładanie portfela zawsze w to samo miejsce czy jazdę na deskorolce). To właśnie tutaj znajdują się dwie reakcje: fight or flight. Walcz albo uciekaj. Kiedy szybko musisz ochronić swoje życie i uciekasz, działasz w systemie flight. Kiedy oceniasz, że masz szansę wygrać z przeciwnikiem, jesteś lepszy, lepsza, silniejszy, silniejsza walczysz. To dzięki tym reakcjom, nasi przodkowie przetrwali i przekazali Nam geny. Dzięki temu żyjemy, bo idąc ciemną ulicą, gdy ktoś kroczy Twoim śladem, nie zastanawiasz się, że teraz to dobrze by było podnieść prawą nogę a potem lewą, a potem trochę przyspieszyć, tylko po prostu uciekasz, ile sił w nogach. Tzw. Flight. Nazywamy to wtedy „the gift of fear”, czyli dar lęku. To właśnie reakcja lęku, uruchamia fight and flight i jesteś w stanie siebie ochronić. Jednocześnie mózg gadzi, o którym tu mowa, nie lubi zmian.

Lubi Cię trzymać tam gdzie jesteś. Mózg gadzi „nie lubi ryzyka” lubi strefę komfortu. On nie dąży do przyjemności, ale do unikania cierpienia. Czy wiesz co Cię bardziej motywuje? Chęć uniknięcia cierpienia, czy uzyskania przyjemności? Strach czy ekscytacja i zadowolenie? Co jest Twoim motorem napędzającym?

Jak już wiesz mózg gadzi chce utrzymać status quo. Nie chce zmian. Dlatego nie mówisz co myślisz, bo boisz się odrzucenia i bólu. Wchodzisz w kompromisy, które nie są dla Ciebie dobre bo boisz się krytyki. Boisz się i przestajesz działać. A potem racjonalizujesz i wymyślasz 100 powodów, dlaczego tak robisz, aby tylko świat i Ty, nigdy nie mógł się dowiedzieć o tym, że tak naprawdę, to się boisz.

Zobacz jak często między Tobą a Twoimi marzeniami staje lęk. Jak często nie podejmujesz decyzji ze strachu. Jak często wybierasz znane piekło, zamiast nieznanego nieba. Witamy w świecie gadziego mózgu. Ewolucyjnie przecież, Twój mózg jest survivalowy, jego zadaniem jest przetrwać a nie Ciebie uszczęśliwiać, to dlatego z taką łatwością wyłapujesz wszystko co nie działa, zamiast skupić się na rozwiązaniu, jesteś po stronie problemu. Po stronie problemu i strachu. Witaj w świecie gadziego mózgu! Jest na to rada i rozwiązanie. Musisz wyjść z reakcji fight and flight. Kora nowa, płaty czołowe ( o których przeczytasz w pierwszym rozdziale książki „Porozmawiajmy o Tobie” https://porozmawiajmy-o-tobie.shoplo.com/kategoria/ksiazki/ksiazka-porozmawiajmy-o-tobie-badz-po-stronie-rozwiazania  ) pozwoli Ci wyjść z tego schematu. To właśnie w neo cortex, najpóżniej wyewoluowanym obszarze mózgu zlokalizowane są partie odpowiedzialne za nasze wartości, filozofię, przekonania. Musisz tylko wiedzieć w jakim trybie działasz. Okiełznasz potwora gdy go nazwiesz i zobaczysz kto jest Twoim przeciwnikiem. Ewolucyjnie już wiesz, że zaprogramowano Cię do przetrwania (Kosmos, Bóg, Wyższa Energia, to w co wierzysz), teraz Ty indywidualnie musisz podjąć wysiłek aby nie uciekać jak przestraszona jaszczurka na drodze, gdy zobaczy ludzką stopę, tylko każdego dnia stawać się tym, kim masz być. Pamiętasz cytat z pierwszego rozdziału? Przecież ja mam teraz życie „jak pączek w maśle” nie chcę go zmieniać…Czy aby na pewno chcesz być pączkiem w maśle? A może chcesz zrobić coś więcej? To jest ważna wiedza, co z nią zrobisz zależy od Ciebie. Każdego dnia trzymam za Ciebie kciuki, bo wiem, że gdyby każdy z nas z odwagą i zuchwałością robił to, do czego jest stworzony „na Ziemi byłoby o niebo lepiej”.

Jeżeli chcesz obrać ze mną KURS NA ODWAGĘ, ruszamy 03.02.2019 sprawdź dziś https://porozmawiajmy-o-tobie.shoplo.com/kategoria/szkolenia/kurs-na-odwage

 

 

ostatnie wpisy z tej kategorii