x
Logo

Kup książkę

Pobierz e-book

wybierz kategorię

Blog

Dlaczego ludzie odbierają nam nasze marzenia?

Dlaczego ludzie odbierają nam nasze marzenia?

Gary Hamel i C.K.Prahalad, opisali pewien eksperyment, który został przeprowadzony na małpach. Początek badania był taki, że cztery bardzo głodne małpy zamknięto w pokoju, na którego środku znajdował się bardzo wysoki słup. Na górze słupa położono (zawieszono) kiść bananów. Gdy tylko jedna z małp zaczęła wspinać się po owoce została oblana zimną wodą. Z krzykiem zjechała na dół. Nie ponowiła już próby aby dosięgnąć kiść bananów. Na słup wspięła się druga małpa, ponownie zimna woda, krzyk i rezygnacja z owoców. Tak samo małpa trzecia i czwarta…

Małpy spróbowały jeszcze kilka razy, po czym zrezygnowane przestały się wspinać.

Kolejna część eksperymentu polegała na tym, że badacze zabierali jedną małpę z pomieszczenia a zapraszali inną, która nigdy tam nie przebywała. Gdy tylko nowa małpa zaczęła wspinać się po banany. Reszta ściągała ją w dół.

Z upływem czasu naukowcy podmieniali kolejne mały, stare na nowe, tak ażeby w pomieszczeniu znalazły się tylko te małpy, które nigdy nie zostały oblane wodą. Za każdym razem „nowa” małpa była ściągana przez inne w dół. W efekcie wszystkie małpy przestały wspinać się po banany. Nawet te które nie były oblane wodą.

Czasem inni ludzie ściągają na w dół, czasem sami „się ściągamy” puszczając w głowie głos wewnętrznego krytyka –\" nie nadajesz się, zobaczysz nie dasz rady\"!

Na innych wpływu nie mamy, ale na swoje myśli jak najbardziej!

Wybierajmy je zatem, dość starannie, aby nam służyły, nie szkodziły. Wszak wszystko zaczyna się w naszej głowie. A potem zaczynajmy działać, zgodnie z planem czy strategią.

Krok po kroku. Nie za wiele ale wystarczająco aby przybliżać się do tego o czym marzymy, czego potrzebujemy i pragniemy.

Jedynym sposobem aby zdobyć „banany” są ciągłe próby, bez względu na opinię otoczenia. Tak samo jest z naszymi marzeniami. Musimy próbować i nie rezygnować zbyt szybko. To właśnie marzenie może dać nam siłę, energię i radość!

Angelina Piechowska
Psycholog, terapeuta TSR
 

ostatnie wpisy z tej kategorii