x
Logo

Kup książkę

Pobierz e-book

wybierz kategorię

Blog

Jak pomóc dzieciom poradzić sobie ze stresem w związku z coronavirusem?

Jak pomóc dzieciom poradzić sobie ze stresem w związku z coronavirusem?

1. Dzieci reagują na stres w bardzo różny sposób. Mogą chcieć się więcej przytulać, być bardziej lękowe czy wycofane. Mogą odczuwać złość albo być generalnie być bardziej pobudzone. Mogą zacząć moczyć się w nocy, mimo tego, że od lat tego nie robiły. Staraj się odpowiadać na reakcje dziecka w sposób wspierający. Po prostu bądź dla dziecka obecna/obecny. Dostępna/dostępny. Wysłuchaj wszystkich ‘strachów’ którymi chce się podzielić z Tobą. Postaraj się dać swojemu dziecku jeszcze więcej miłości i uwagi. Może być zagubione i potrzebować właśnie Ciebie. Wyobraź sobie że z perspektywy dziecka to może wyglądać jeszcze gorzej. Dzieci czują naszą energię, wiedzą i rozpoznają, że coś jest nie tak. Ale nie wiedzą co. To może być przerażające. Dlatego nie okłamuj. Kiedy jesteś w trudnym momencie, ze swoją złością czy smutkiem, nie mów z wymuszonym uśmiechem, że wszystko w porządku. Ono wie, że nie jest w porządku. Powiedz prawdę, tylko dopasuj ją do wieku. Możesz powiedzieć, np. że dużo ludzi teraz ma chore gardełko i ty się troszkę smucisz…możesz też dodać, że dlatego ważne jest żeby ‘myć łapki’. Możesz nawet zrobić z tego zabawę etc.
2. Dzieci potrzebują dorosłych. Potrzebują miłości i uwagi w czasie kryzysu. Pamiętaj, aby dać ten dodatkowy czas czy odrobine więcej miłości. Bądź miła/miły, mów przyjaźnie, przytulaj jak najwięcej. Jeżeli to możliwe, zorganizuj przestrzeń do zabawy i relaksu.
3. Jeżeli tylko możesz bądź ze swoją córką i synem. Unikaj separacji, chyba że to niemożliwe. Kiedy możesz bądź razem. Nie ma nic ważniejszego od poczucia bezpieczeństwa jakie właśnie przy tobie czuje Twoje dziecko. Jeżeli Ty albo Twój maluch przebywa w szpitalu, z różnych względów fizycznie nie możecie być blisko siebie użyj telefonu, laptopa i bądź w kontakcie jak najczęstszym. Uspokój, podnieś na duchu.
4. Dzieci lubią przewidywalność. Trzymaj się schematu albo stwórz nowy, dopasowany do warunków i rzeczywistości. Jeżeli w Twoim kraju szkoły zostały zamknięte zrób rozkład zajęć i zabaw. Wspólnie zaplanujecie czas na naukę, czytanie, na relaks i zabawę. Możesz urządzić z tego zabawę. Na różnych kolorowych karteczkach napisz wszystkie obowiązki i zabawy a potem wspólnie przyklejajcie te karteczki na tygodniowy plan zajęć, który wcześniej stworzycie z 4 sklejonych kartek papieru. Można je pokolorować i powiesić w widocznym miejscu. W tym rozkładzie, dzieci odnajdą bezpieczeństwo.
5. Jak już wspomniałam powyżej, nie okłamuj. Trzymaj się faktów i tego co się dzieje. Spróbuj wyjaśnić, a wyjaśnienie dopasuj do wieku słuchającego. Możesz zaprosić do pomocy świnkę peppę i rozegrać scenkę, w której świnka jest chora i tatuś świnki daje syropek etc. Jeżeli dziecko jest starsze, możesz po prostu wyjaśnić, odpowiedzieć na pytania, zapewnić, że jesteście przygotowani, pokazać jedzenie w szafkach. Powiedz też jak zadbać o to aby się nie zarazić. Zrób to w formie zabawy. Pokażcie ile stać od siebie kiedy ktoś kaszle. Jak myć ‘łapki’. Jak dmuchać nosek etc.

Mam nadzieję, że powyższe punkty będą dla Ciebie przydatne. Ja jestem mamą dwóch dziewczynek. W tym wszystkim co się dzieje na świecie próbuję odnaleźć siebie jak najlepiej mogę we wszystkich rolach. Jestem mamą, psychologiem, pracownikiem organizacji charytatywnej, mam swój zespół i prowadzę bloga. Muszę podejmować trudne decyzję. I w zależności od perspektywy, którą przyjmę inna decyzja wydaje się słuszna. To co jest dla mnie jasne teraz, dziś to bycie MAMĄ. To jest dla mnie podstawa a one są najważniejsze. Pewnie ucierpią moi klienci, pewnie już nic nie będzie takie samo jak było. Natomiast dziś i jutro i pewnie zawsze rodzina będzie na szczycie wszystkiego. Proszę bądźmy razem, tak damy radę. Wiesz ostatnio prowadziłam krąg na Szkole Ikigai o burzy mózgów i mówiłam o synergii. Czy wiesz, że ptaki lecące razem pokonują o 71% dłuższą trasę aniżeli lecąc osobno.
Bądźmy jak te ptaki.
Proszę lećmy razem.
Tylko tak przetrwamy.
My i nasze dzieci.

Zdjęcie: pixabay Źródło: WHO

Proszę pomóż mi dotrzeć do wszystkich mam, tatusiów, opiekunów, którzy spędzą kilka kolejnych tygodnii w zamknięciu. Potrzebujemy jasnych wskazówek.

Na blogu znajdziesz też artykuł o tym jak TY możesz sobie poradzić ze stresem związanym z wirusem: 

http://porozmawiajmyotobie.pl/jak-poradzic-sobie-ze-stresem-zwiazanym-z-coronavirusem,172,pl.html

ostatnie wpisy z tej kategorii