x
Logo

Kup książkę

Pobierz e-book

wybierz kategorię

Blog

Jak zapamiętywać więcej po przeczytaniu (wysłuchaniu) książki?

Jak zapamiętywać więcej po przeczytaniu (wysłuchaniu) książki?

Czasem jest tak, że czytasz książkę, a potem zupełnie nie wiesz o czym ona była. Pochłaniasz treść ale trudno potem opisać co jest „sednem” tego co zostało przeczytane. Znam to z włąsnego doświadczenia! Dlatego teraz chcę się podzielić z Tobą moimi wskazówkami jak możesz zapamiętywać więcej z każdej przeczytanej pozycji.

#1 – Wypisuj, podkreślaj, zaznaczaj!

W każdej książce będą takie kwestie, które przemówią do Ciebie bardziej i takie które przemówią mniej. I to jest związane z momentem w którym właśnie się znajdujesz. Zupełnie inne rzeczy zauważysz, kiedy właśnie pokłóciłaś się z narzeczonym, a zupełnie inne kiedy jedziesz ze swoją żoną w podróż dookoła świata. Ja często mam tak, że wracając do tej samej książki po roku czy dwóch zauważam zupełnie inne rzeczy, których wcześniej nie dostrzegałam. Ja uwielbiam przyswajać „nowe” dlatego też mam specjalny notes w którym zapisuje „kluczowe” sentencje. Naprawdę to jest świetny sposób, ponieważ te najważniejsze dla Ciebie zdania zostaną z Tobą na dłużej i będzie można do nich wracać kiedy tylko tego potrzebujesz. Dla mnie słowa mają olbrzymią moc, czasem jedno, jedyne zdanie może zmienić tak wiele…

#2- Słuchaj uważnie!

Ostatnio w moim życiu czytanie książek, stało się prawdziwym luksusem. W sensie książek w wersji papierowej. Najzwyczajniej w świecie brakuje czasu na eleganckie siedzenie w wygodnym fotelu z kubkiem gorącej kawy. Oh… Na szczęście rozwiązanie nie spało mi z nieba, ale spadło mi z internetu i nazywa się Audible. Jest to taka ogromna internetowa biblioteka w której możesz „wypożyczać „ audiobooki” i je sobie odsłuchiwać. I teraz aby „wejść w kontakt” z książką nie musisz mieć ani fotela, ani kawy! Ja słucham wtedy kiedy biegam, gotuję, czekam w przychodni, robię zakupy w supermarkecie etc. Oczywiście wiem, że „papierowa wersja” jest taka romantyczna i w ogóle zapach nowej książki, no ale jest jak jest, nie ma czego nie ma. Taki jest świat, trzeba szukać „złotego środka”

 

#3- Wiedza bez działania jest niewiedzą!

Najszybciej zapamiętasz oraz najwięcej nauczysz się z danej pozycji, kiedy wiedzę w niej zawartą wprowadzisz w życie NATYCHMIASTOWO. Nie za rok, nie od stycznia i nie od poniedziałku tylko od razu. Nowy pomysł, strategia, filozofia, podejście, ćwiczenie, spróbuj! Przetestuj czy działa w Twoim życiu. Twój umysł pokocha łączenie merytorycznych treści z działaniem.

#4- Czasem mniej, znaczy więcej!

Znasz ludzi którzy czytają tony książek, a co sobota siedzą na innym szkoleniu? Patrzysz potem wnikliwie na ich życie i co? I nic się nie zmienia? Potrzebujesz równowagi między tym co przyswajasz i tym co wprowadzasz w życie. Jeżeli przyswajasz o wiele więcej ale nie możesz wprowadzić tego w życie możesz poczuć przeciążenie. Ja bardzo wiele razy słyszałam opinię osób, które cały dzień słuchały podcastów, kupiły sto webinarów, zapisały się na treningi on-line a pod koniec dnia nie miały sił na zrobienie choćby jednego ”mikrokroczku”, który przybliżyłby ich do osiągnięcia celu. Znasz to? Ja znam, to totalnie ja z przeszłości. Teraz jestem bardziej pokerzystką i często mówię „sprawdzam” wprowadzając różne pomysły w życie. A potem już trakcie „lotu” koryguję mój kierunek.

#5- Zadawaj pytania!

Ucząc się z moimi dziećmi z książeczek wydawnictwa Oxford, na końcu każdej pozycji są pytania. Po przeczytaniu więc zadaję mojej córce te wszystkie pytania, dzięki czemu ona lepiej zapamiętuje treść. Ja wykorzystuję to samo w moim „dorosłym życiu”. Gdy czytasz książkę, możesz zapytać siebie co było dla Ciebie najbardziej istotne w danym rozdziale, co potrzebujesz wprowadzić w życie, jak tą wiedzę możesz wykorzystać etc. To na pewno wpłynie na lepsze zapamiętania treści! A o to przecież nam wszystkim chodzi!

 

#6 –Zaprzyjaźnij się z „nie-papierem”

A może by tak polubić KINDLE*

* Amazon Kindle (wym. [ˈkɪndl̩], ang. kindle – rozpalić, zapalić ogień lub światło) – przenośne urządzenie do czytania książek elektronicznych (e-booków) i e-gazet, wykorzystujące ekran w technologii E Ink, wprowadzone przez firmę Amazon.com na rynek amerykański w listopadzie 2007 roku.

Jeżeli dużo podróżujesz tak jak ja, albo jesteś kobietą, która na co dzień biega z małą torebką zainwestuj w KINDLE. Czytanie będzie zawsze w zasięgu ręki, a dzięki nowej technologii w kindle czytasz jak książkę, zupełnie nie masz wrażenia że czytasz z elektronicznego źródła. Sprawdź koniecznie! W tym formacie też możesz zaznaczać, podkreślać a nawet fragment przesyłać na maila. Cud techniki:)

#7- Ucz innych!

Wiedzę, którą zdobywasz z książek przekazuj dalej! Nie trzymaj jej dla siebie. Repetitio est mater studiorum. Powtarzanie jest matką studiowania. Szybciej zapamiętasz gdy będą powtórki a przy okazji nauczysz przyjaciela. Dlaczego nie?

 

Z przyswajaniem wiedzy jest jak z trawieniem. Potrzeba na to czasu. Nowa wiedza musi osiąść na fundamentach, czyli na wiedzy którą już posiadasz. Musi się z nią połączyć, zintegrować. Czasem też masz takie wrażenie, że nic nie wyniosłeś z danej książki, ale ta wiedza już w Tobie pracuje, a efekty zobaczysz po jakimś czasie.

Pamiętaj, że to kim się staniesz za rok, pięć I dziesięć lat zależy od tego czym dokarmiasz swój umysł dziś. Wybieraj zatem mądrze i świadomie! Wspaniałego czytania (albo słuchania)!

Autor: Angelina Piechowska

 

 

 

ostatnie wpisy z tej kategorii