x
Logo

Kup książkę

Pobierz e-book

wybierz kategorię

Blog

Jedna, najważniejsza rzecz w wyrabianiu skutecznego nawyku
Dowiedz się, dlaczego nie udaje Ci się wyrobić nowego nawyku

Przechodziłaś przez to milion razy. Milion razy podejmowałaś racjonalne, logiczne postanowienie:
chcę być zdrowsza, chcę się więcej ruszać, chcę zdrowiej jeść, chcę być aktywna, chcę dbać o swój kręgosłup i regularnie ćwiczyć, chcę rzucić palenie, chcę schudnąć, chcę zacząć oszczędzać.

A potem budziłaś się rano, zmęczona, niewyspana, po długim, ciężkim dniu i krótkiej nocy, i zawsze wygrywała drzemka, zamiast ćwiczeń. Przychodziłaś wściekle głodna po pracy do domu i zamawiałaś pizzę, bo nie miałaś siły gotować brokułów, (których z resztą nie było w lodówce). A przecież naprawdę chcesz być zdrowa, szczupła i więcej się ruszać. Jak skutecznie wdrożyć nowy nawyk?

Najważniejszy błąd? Za dużo logiki

Najważniejszy błąd, jaki popełnia większość ludzi, polega na tym, że podchodzi do kwestii postanowień i wyrabiania nawyków zdecydowanie zbyt racjonalnie i logicznie. A my, jako ludzie, nie jesteśmy tylko logiczni, kierują nami emocje. Wkładamy bardzo dużo intelektualnej energii, szukamy logicznych argumentów - ale one nas nie poruszają.

Potrzebujesz motywacji, która poruszy Cię emocjonalnie

Potrzebujesz emocjonalnej motywacji, by ruszyć do przodu. Czegoś, co porusza Cię na bardzo głębokim poziomie i motywuje, by codziennie podejmować nowe starania. “Bycie zdrowym”, jest celem abstrakcyjnym. Brzmi bardzo ładnie ale nie wytrzymuje konfrontacji z rzeczywistością.

Zastanów się, dlaczego chcesz zmian. Co Cię naprawdę porusza. Może boli Cię, gdy widzisz, że Twoje dzieci cały czas mają nosy w ekranach i chcesz im pokazać, że warto się ruszać? Może płaczesz, gdy zaglądasz do swojej szafy i jest tam ta przepiękna, ale za ciasna sukienka, której nie wyrzucasz, bo liczysz, że schudniesz? Powieś ją na wierzchu. Może ta rada brzmi dziwnie, ale taki “emocjonalny chwyt” zmotywuje Cię skutecznie niż lista logicznych argumentów.

Ten krok jest najważniejszy. Gdy znajdziesz swoją własną, unikalną i poruszającą motywację, będzie Ci naprawdę łatwiej wprowadzić wartościowe zmiany. Zacznij. Potem liczą się już tylko małe kroki i konsekwencja. Właściwa motywacja to 80% sukcesu.

 

 

ostatnie wpisy z tej kategorii