x
Logo

Kup książkę

Pobierz e-book

wybierz kategorię

Blog

Obudź w sobie ikigai
Ikigai to powód, dla którego chce nam się żyć, wstawać codziennie z łóżka, mierzyć się z wyzwaniami, osiągać swoje cele, cieszyć się tym, co przynosi los

Ta filozofia dobrego, prostego życia powstała na japońskiej wyspie Okinawa, słynącej z największej liczby najdłużej żyjących ludzi na świecie. To własnie znajomość własnego ikigai, powodu, dla którego jest się na ziemi, i życie zgodnie z tym powołaniem sprawia, że żyjemy długo i szczęśliwie.

Czy potrafisz bez zastanowienia podać powód, dla którego wstajesz codziennie rano, pełna/pełen życia?

“Iki” znaczy “żyć”, “gai” to powód.  Ikigai zakłada czerpanie szczęścia z różnorodności życia, dotyczy zarówno wielkich planów i drobnych przyjemności. Znajomość własnego ikigai daje najstarszym mieszkańcom Okinawy poczucie, że są potrzebni (nawet w wieku 100 lat). Ikigai narzuca także codzienną dyscyplinę, by dbać o siebie. W końcu ma się misję do spełnienia i i nie można się zaniedbywać. Ikigai działa,  wspierane każdego dnia poprzez aktywność, dbanie o relacje i kontakt z naturą. 

Co o ikigai mówią badania naukowe?

Badanie naukowców z uniwersytetu Tohoku prowadzone przez siedem lat nad Japończykami w wieku 40-79 lat, pokazuje, że osoby, które nie dostrzegają w swoim życiu ikigai są bardziej chorowite, samotne, narażone na większy stres i bezrobocie. Znalezienie swojego ikigai skutkuje pozytywnym nastawieniem do życia, które prowadzi do szczęśliwego i aktywnego życia. Ponieważ ikigai wiążę się także z dbaniem o zdrowie, ruchem i aktywnością fizyczną, zmniejsza ryzyko występowania chorób układu krążenia.

Jak znaleźć swoje ikigai?

Ikigai leży w centrum wszystkich aktywności, to życie codziennością, tu i teraz, cieszenie się przyjemnościami życia i niezapominanie o swojej misji. Jeśli nie dbasz o któryś z kręgów, tracisz własny potencjał. Długie i szczęśliwe życie zapewnia nam to, co nas porusza, to, co ma dla nas znaczenie, zdrowe jedzenie, które nas karmi, dbanie o ciało, ludzie, którymi się otaczamy, praca, która daje sens i pieniądze. 

Zaproszenie do bezpłatnego wyzwania online

Zapraszam Cię serdecznie do udziału w bezpłatnym, 5-dniowym wyzwaniu online “Odkryj swoje ikigai”. Będziemy odkrywać życiowe misje, pragnienia i cele. Dołącz, jeśli wierzysz, że dzień, w którym się urodziłaś/-eś, to dzień, w którym Wszechświat zdecydował, że Cię potrzebuje. Twoim zadaniem jest odkrycie misji i dostarczenie światu tego, co dostarczyć możesz tylko Ty. 

Jesteś idealnym, unikalnym połączeniem kosmicznych cząsteczek. Jesteś gwiazdą (zgodnie z teorią wielkiego wybuchu pochodzisz z tego samego materiału, co najjaśniejsza gwiazda na niebie), jesteś super bohaterką/bohaterem, jesteś mamą, tatą, partnerką, singlem, kochanką, żoną, biznesmenką, przyjacielem, podróżniczką. 

Odkryj swoje IKIGAI i już nigdy nie wątp w swoją misję, tu na Ziemi!

Startujemy 3 czerwca 2019 r. w poniedziałek. 

Zapisy na stronie lądowania

ostatnie wpisy z tej kategorii