x
Logo

Kup książkę

Pobierz e-book

wybierz kategorię

Blog

Po co mi krąg? Czym kręgi różnią się od innych spotkań?
Brak swojego gangu, swoich ludzi, grupy wsparcia - to jeden z najpoważniejszych błędów, przez który nie odnosisz sukcesu. Spotkania w kręgu mogą to zmienić.

W 2019 r. zostałam pilotką Latających Kręgów Miejskich, czyli spotkań dla przedsiębiorców i twórców. Struktura tych spotkań została opracowana przez wspaniała kobietę i business woman Agatę Dutkowską, a ideą przewodnią jest KRĄG. W tym artykule chce Ci napisać o tym, czym spotkanie w kręgu różni się od każdego innego spotkania. Jaki krąg, ja prowadzę. I dlaczego warto brać udział w kręgach - tym prowadzonym przeze mnie, ale też każdym innym.

W kręgach tkwi niesamowita moc

Kręgi dają poczucie wspólnoty, uczą prawdziwego i głębokiego słuchania innych. Idea spotkań w kręgu jest stara, jak świat. Wywodzi się z kultur tradycyjnych i przekonania, że jesteśmy częścią Kręgu Życia, jesteśmy ze sobą połączeni i jesteśmy odpowiedzialni za świat, jaki tworzymy. Choć tradycja spotykania się w kręgach pochodzi od duchowych przewodników tradycyjnych kultur, jest wykorzystywana przez zachodnich terapeutów, ale także biznesie, zwłaszcza zarządzaniu zespołami, ponieważ pozwala doskonale zintegrować i zbadać potrzeby grupy.

Jak musi wyglądać spotkanie, żeby mogło zostać nazwane kręgiem?

Forma spotkania w kręgu jest bardzo prosta. Spotkanie otwiera i zamyka osoba prowadząca. W kręgu mówić może tylko osoba, która trzyma specjalny przedmiot mocy, tzw. talking stick – to może być patyk lub kamień. W latających kręgach miejskich, które prowadzę w Birmigham jest to “baba” wyrzeźbiona z polskiego hebanu, czyli dębu, który leżał pod wodą kilkaset lat, dzięki czemu uzyskał wyjątkowy kolor. Kiedy osoba trzymająca przedmiot mocy mówi, inne nie mogą jej przerywać. W ten prosty sposób, każdy zostaje wysłuchany. Wszyscy uczą się słuchać.

Rodzaje kręgów

Istnieją kręgi, które zwołuje się regularnie przez jakiś czas. Takie kręgi mają zazwyczaj określony cel i odbiorców. Są kręgi wyłącznie dla matek. Albo tylko dla przedsiębiorców i twórców. Albo tylko dla mężczyzn. Są kręgi poświęcone rozwoju osobistemu, seksualności, twórczości itd. itp.Część kręgów jest otwarta, to znaczy, że w trakcie cyklu spotkań, każdy może dołączyć. Są także kręgi zamknięte, tzn. gdy uformuje się grupa, może zadecydować, że będzie spotykała się w ustalonym składzie i nowe osoby nie będą przyjmowane.

Atmosfera na kręgu zależy od wszystkich uczestników, ale ton spotkaniu nadaje osoba prowadząca. Kręgi są najczęściej bezpłatne. Ale gdy są prowadzone regularnie, przez określoną osobę w konkretnym celu, zazwyczaj istnieje niewielka opłata na pokrycie kosztów organizacyjnych lub w ramach wynagrodzenia dla osoby prowadzącej. Latający Krąg Miejski, który prowadzę, spotyka się raz w miesiącu Birmigham, skupia przedsiębiorców i twórców - kobiety i mężczyzn. Jest otwarty, tzn. że można do niego dołączyć na dowolne spotkanie. Nie trzeba się deklarować, że będzie się przychodziło co miesiąc.

Zasady kręgów

Kręgi są także wyjątkowe z powodu zasad, które na nich panują. Krąg symbolizuje brak hierarchii (żadne miejsce nie jest pierwsze, nikt nie jest na “górze”), wszyscy są równi, głos udzielany jest każdemu, każdemu należy się szacunek. Uczestnicy obdarzają się zaufaniem, dlatego obowiązuje zasada poufności (to, co zostało powiedziane w kręgu, zostaje w kręgu). Uczestnicy nie udzielają sobie rad, nie krytykują i nie oceniają się wzajemnie. To przestrzeń, która uczy uważnego słuchania. Dlatego wysłuchujemy w całości prawdę, którą chcę wyrazić każdy uczestnik. Każdy mówi tylko o sobie i swoim doświadczeniu.

Po co Ci kręgi?

Jeśli nigdy nie byłaś/-eś w kręgu te wszystkie zasady mogą wydawać się dziwne. Doświadczenie bycia w kręgu jest trudne do opisania, niemniej jest to doświadczenie, które zmienia życie i sposób w jaki patrzymy na świat i innych.

- Krąg wzmacnia uczestników, daje przestrzeń do wyrażania siebie
- W kręgu spotkasz osoby, które naprawdę Cię wysłuchają
- Poznając prawdziwe, nielukrowane historie innych, nauczysz się naprawdę wiele
- Poczujesz więź z innymi, zobaczysz, że jedziemy na tym samym wózku, i że wsparcie jakie daje grupa jest bezcenne

Latający Krąg Miejski w Birmigham

Latający Krąg składa się z 3 faz – fazy “hello”, fazy “story” i fazy “wow”. Podczas pierwszej rundy, każdy z uczestników ma okazję przedstawić się i zwięźle opowiedzieć o tym, co robi. Podczas fazy “story” jest okazja albo do posłuchania opowieści zaproszonego bohatera lub bohaterki, albo do dzielenia się własnymi historiami, wokół zaproponowanego z góry tematu. Podczas fazy “wow” można dzielić się wartościowymi odkryciami albo zapraszać kręgowiczów do zapoznania się z tym, co oferujemy. Po kręgu jest czas na kiki, czyli luźne rozmowy i ploteczki, często przy winie.

Czujesz, że krąg to coś dla Ciebie?

Informacje o kręgach dla kobiet znajdziesz na grupie na Facebooku: „Kobiety zwołujące kręgi”. Informacje o kręgach dla przedsiębiorców znajdziesz na stronie: https://www.latajacaszkola.pl/latajace-kregi/

Tutaj jest link do mojej grupy, gdzie znajdziesz informacje o kręgach, które prowadzę w Birmingham: https://www.facebook.com/groups/2406862569579716/

ostatnie wpisy z tej kategorii