x
Logo

Kup książkę

Pobierz e-book

wybierz kategorię

Blog

Strażnik Twojego Umysłu

Sprawdź kogo masz w głowie? Kto jest strażnikiem Twojego umysłu?

 

No dobra to kogo nosisz w swojej głowie? I nie myślę tu bynajmniej o niespełnionej miłości z lat szkolnych ale stworze zwanym RAS czyli Reticular Activating System.

Odkąd pamiętam interesowałam się mózgiem, jakie to wspaniałe mieć tak skomplikowany system który jest w stanie przetwarzać ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym (i nie tylko). Teraz kwestia organizacji tych danych? Jak je poukładać w „szufladkach” naszego umysłu.I właśnie tutaj ogromną rolę odgrywa RAS!

Reticular Activating System (RAS) jest wiązką neuronów w pniu mózgu, który filtruje wszystkie niepotrzebne informacje, dzięki czemu wszystkoto,  co dla nas ważne może się dostać do wewnątrz. To jest tak, że uczysz się nowego słowa i nagle słyszysz je wszędzie, albo kupujesz opla i na drugi dzień rozglądasz się a wokół same ople.

Zrób ze mną ćwiczenie. Zamknij oczy i otwórz je po chwili starając się znaleźć wszystkie czerwone rzeczy wokół. Ile tylko możesz. Potem znów zamknij oczy i poszukaj wszystkich zielonych rzeczy wokół.  Widzisz tak właśnie działa RAS. Wyłapuje z rzeczywistości to, co dla Cebie ważne!

Albo weźmy pod uwagę efekt „coctail party”. Jesteś sobie na przyjęciu, popijasz rześkie proseco, tłum ludzi wokół, ty rozmawiasz z dawno niewidzianym znajomym. I nagle…Słyszysz swoje imię z drugiego końca sali. Tak właśnie ktoś wypowiedział się o Tobie a Twój RAS to złapał. Mimo tego, że wcześniej absolutnie nie można było usłyszeć o czym inne osoby dyskutują.

Nieźle prawda?

Twój RAS wybiera więc to, co dla Ciebie ważne i filtruje resztę informacji, przetwarzając jedynie to co istotne z Twojego punktu widzenia. Ty oczywiście w danym momencie nie masz świadomie na to wpływu. Idą dalej tym tropem wyobraź sobie, że w ten sam sposób RAS wyłapuje z rzeczywistości wszystko to, co ważne ze względu na Twoje przekonania. On filtruje świat wokoło Ciebie według przekonań które w sobie nosisz.

Jeżeli uważasz „jestem do niczego” Twój RAS znajdzie wiele dowodów na to, że tak jest.

Jeżeli uważasz „jestem wspaniała/wspaniały” znów podobnie Twój RAS znajdzie to czego ma szukać.

On szuka tego, co jest dla szefowej/szefa ważne. To jak ochroniarz który wpuszcza ludzi na imprezę i ma wyłapać wszystkich tych co przyszli w adidasach:) Nie jest istotny fakt obiektywizmu. Absolutnie nie. Chodzi wyłącznie o to CO TY MYŚLISZ I JAKIE MASZ PRZEKONANIA.  

Idziemy dalej. Zobacz co się dzieje, gdy wiesz dokąd zmierzasz, masz jasno wyznaczony cel. Nagle spotykasz ludzi, którzy Ci pomagają, nagle wpada Ci w ręce książka, która poszerza perspektywę, nagle okazuje się, że Jacek zna Tadka i może z nim pogadać o zleceniu dla Ciebie. Znowu działa RAS. Wie co dla Ciebie jest ważne, więc filtruje wszystko tak abyś dostał to, co najcenniejsze. Oto jak się buduje wymarzoną przyszłość i oto dlaczego musisz mieć klarowną wizję tego kim chcesz być za rok, pięć i dziesięć.  Możesz się skupiać na negatywnych rzeczach i RAS pomoże Ci je zauważyć. Możesz skupiać się na pozytywnych i on też Ci pomoże. Dlatego tak ważne jest aby kultywować wdzięczność, każdego dnia z uporem maniaka, bo zauważysz coraz więcej rzeczy, które są wspaniałe w Twoim życiu już dziś, a co się tym wiąże, dalej będziesz wyłapywać wszystkie fantastyczne rzeczy, które będą dookoła Ciebie.

Pamiętaj, że życie działa dla Ciebie, nie przeciwko Tobie. I to Ty w swoich rękach ( i w swoim umyśle) masz siłę i moc aby mieć takie życie o jakim zawsze marzyłeś!

Możesz zacząć budować siebie ze mną pobierając ebook "Wymyśl sobie siebie"

Jeżeli myślisz, że ktoś dla Ciebie ważny też powinien usłyszeć o RAS podziel się proszętym artykułem;)

Załączam też krótki filmik w języku angielskim abyś to sobie lepiej wyobraził:

https://study.com/academy/lesson/reticular-activating-system-definition-function.html

 

ostatnie wpisy z tej kategorii