x
Logo

Kup książkę

Pobierz e-book

wybierz kategorię

Blog

Uchwyć żywioł. Odnalezienie pasji zmienia wszystko
Żywioł to miejsce przecięcia Twojego naturalnego talentu z osobistą pasją. Twórcą tego pojęcia jest Ken Robinson. Przeczytaj, jak znajomość swojego żywiołu (pasji) może odmienić Twoje życie.

Ken Robinson znany jest głównie ze swojego wystąpienia na konferencji TED pt. “Jak szkoły zabijają kreatywność” (ponad 60 milionów wyświetleń!). To pisarz, mówca i doradca firm w zakresie kreatywności, innowacyjności i zasobów ludzkich.

Nie chcę pisać o jego krytyce systemu szkolnictwa, chcę podzielić się z Wami jego koncepcją żywiołów, o której usłyszałam od Bryana Elliotta. Żywioł to miejsce przecięcia Twojego naturalnego talentu (w czym jesteś dobra?) z osobistą pasją (co kochasz robisz?). Jest to bardzo zbieżne z bliską mi filozofią IKIGAI, która polega na odnalezieniu powodu, dla którego się żyje. Posłuchaj krótkiego fragmentu mojej rozmowy z Bryanem (możesz włączyć polskie napisy): 

 

Cała rozmowa, po angielsku, dostępna jest tutaj: Podcast #11 Bryan Elliott- Behind the brand

Co się dzieje kiedy znasz swój żywioł (swoje IKIGAI)?

Kiedy ludzie odkrywają swój żywioł (swoje IKIGAI), czują się najpełniej sobą, są w najwyższym stopniu zainspirowani i dokonują osiągnięć na najwyższym poziomie.

Robinson doszedł do sformułowania swojej koncepcji, po rozmowach z ludźmi sukcesu z bardzo różnych i odległych od siebie dziedzin: Paul McCartney (muzyka), Ridley Scott (film), Paulo Coelho (literatura), Richard Feynman (fizyka) czy Richard Branson (biznes).

Zajmował się warunkami wewnętrznymi (inteligencja, wyobraźnia, kreatywność) i zewnętrznymi, które decydują o sukcesie. Co sprawia, że odnajdujemy swoją pasję, powołanie i osiągamy sukces? Jakie elementy stoją nam na przeszkodzie?

Według Robinsona wiek i zawód nie stanowią żadnych przeszkód. W każdej momencie życia możesz zmienić tor swojego życia na taki, w którym osiągniesz sukces. To, co musisz zmienić to sposób swojego myślenia na kreatywny i innowacyjny.

“Jednym ze sposobów otwarcia się na nowe okazje jest podjęcie świadomego wysiłku, by inaczej spojrzeć na codzienne sytuacje. Pozwoli nam to zobaczyć świat jako miejsce pełne możliwości oraz skorzystać z niektórych z nich.” - Robinson

Żeby odnaleźć się w ciągle zmieniającym się świecie, musimy przede wszystkim znać siebie

Dzisiejsi uczniowie w 80% będą w przyszłości wykonywać zawody, które jeszcze nie istnieją. My także wielokrotnie doświadczymy konieczności zmiany pracy, branży, może również zmiany kraju. Musimy zachowywać elastyczność, otwartość na nowe możliwości i przede wszystkim musimy znać siebie, swoje IKIGAI, swoją pasję, powołanie, misję, żywioł.

Tylko kiedy znamy siebie, możemy świadomie wykorzystywać szanse i kierować swoim losem.
Jeśli szukasz swojego miejsca w świecie, swojej drogi, odkryj swoje IKIGAI, znajdź swój żywioł. Świat stanie przed Tobą otworem, zyskasz jasność i pewność. Robinson pisze też o tym, że warto mieć swojego mentora. Od siebie dodałabym, że liczy się także posiadanie blisko siebie grupy życzliwych osób.

Te wszystkie elementy (odnajdywanie swojej pasji, mentoring, praca nad zmianą mindsetu, wsparcie grupy) jest częścią Szkoły IKIGAI. Sprawdź:

www.szkolaikigai.pl

ostatnie wpisy z tej kategorii