x
Logo

Kup książkę

Pobierz e-book

wybierz kategorię

Blog

Zmiana w sercu zmienia wszystko
Serce jest kompasem i największym darem. Kiedykolwiek się zgubisz, otwórz je a ono poprowadzi Cię we właściwym kierunku.

Na całym świecie, zwłaszcza w państwach zachodnich trwa epidemia samotności, lęku i depresji. 25 proc. Amerykanów nie ma bliskiej osoby, z którą mogłoby porozmawiać o swoich problemach. Otwarcie serca i empatia to odpowiedź na te wyzwania - pomagają leczyć rany we własnym sercu i sercach ludzi wokół.

Mózg i serce - kto kim kieruje?

Zarówno nasze myśli, jak i nasze uczucia mają potężną moc. Zazwyczaj oddzielamy umysł od serca i chcemy kierować emocjami, które często są zbyt trudne. Zobacz jednak, że to silne emocje wywołują zamęt umysłu natomiast samymi myślami jest bardzo trudne wywołać określone emocje.

Dzieje się tak dlatego, że serce wysyła do mózgu znacznie więcej sygnałów niż mózg do serca - i chociaż oba systemy w organizmie, poznawczy i emocjonalny, cechuje inteligencja, to w rzeczywistości istnieje o wiele więcej połączeń nerwowych biegnących od serca do mózgu niż w odwrotną stronę.

Widok osoby cierpiącej lub skrzywdzonej wywołuje uaktywnienie części mózgu odpowiedzialnej za zachowania opiekuńcze. Gdy dajemy innym coś od siebie, w mózgu aktywuje się ośrodek przyjemności i nagrody, wyzwalając w nas reakcję silniejszą niż wtedy, gdy coś otrzymujemy.

Między mózgiem a sercem, poprzez nerw błędny zachodzi nieustająca komunikacja. Oddzielamy umysł od serca, ale ostatecznie one składają się na jedną, zespoloną inteligencję. Sieć neuronowa wokół serca odgrywa ważną rolę w procesie myślenia i rozumowania.

Ludzkie serce jest niesamowitym organem

Pole elektryczne wytwarzane przez serce jest prawie sześćdziesiąt razy silniejsze niż elektryczna aktywność, jaką generuje mózg.

Pole magnetyczne tworzone przez serce jest ponad pięć tysięcy razy silniejsze niż pole generowane przez mózg i jest wykrywalne z odległości od czterech do ośmiu metrów od ciała we wszystkich kierunkach.

Od 60 do 65 procent komórek w sercu to komórki nerwowe, które są dokładnie takie same jak komórki mózgu i tak samo funkcjonują, ale monitorują i utrzymują kontrolę nad całym umysłem, mózgiem i ciałem.

Serce jest centrum zarządzania gruczołami, które wytwarzają hormony, mając duży wpływ na funkcjonowanie ciała, mózgu i umysłu oraz koordynujące funkcjonowanie innych układów w ciele, w tym układu odpornościowego.

Serce zdrowego człowieka uderza sto tysięcy razy na dobę i przepompowuje około 8 tysięcy litrów krwi przez setki kilometrów naczyń krwionośnych, które tworzą skomplikowany układ krwionośny. Gdyby je rozciągnąć na całą długość w linii prostej, mierzyłyby 96 tysięcy kilometrów (to dwa razy więcej niż obwód Ziemi).

 

Nasze szczęście zależy od integracji i współpracy naszych serc i umysłów

Dzięki inteligencji mózgu możemy sięgnąć po wszystko czego pragniemy (zdobyć wykształcenie, pieniądze, prestiż) ale tylko serce, podpowiada co jest ważne tworzenia. Mózg wie dużo, ale wie znacznie więcej, gdy połączy się z sercem.

Umysł dąży do podziałów, odrębności, różnic, sięgania po jak najwięcej, ponieważ zawsze wokół nas są ograniczone zasoby. Serce pragnie więzi i dzielenia się wszystkim, co jest do dyspozycji.

Serce uczy: Jeśli chcesz szczęścia, miłości czy radości - dawaj je innym. Jeśli oczekujesz przebaczenia, sama musisz zacząć przebaczać. Jeśli pragniesz pokoju, musisz go zacząć budować w otaczającym świecie. Jeśli chcesz wyleczyć własne rany, musisz pomóc wyleczyć je innym.

Co się stanie, gdy otworzysz serce

Kiedy naprawdę otworzysz swoje serce, zmieni się sposób w jaki reagujesz na ból i trudne emocje. Nie będziesz musiała uciekać przed tym co trudne. Połączysz się z samym sobą i stworzysz prawdziwą więź z innymi. Zaczniesz akceptować swoją osobistą historię, znajdziesz w sobie pokorę. Wszędzie zaczniesz spotykać ludzi takich jak ty. Zrozumiesz, że nie jesteś jedyną osobą na świecie, która doświadczyła cierpienia, choroby, samotności, strachu czy wykluczenia. Kiedy otworzysz serce uświadomisz sobie, ze możesz się połączyć z każdym sercem, które napotkasz. Poczujesz spokój i pewność, że wszystko ułoży się dobrze, że jesteś we właściwym miejscu.

Ćwiczenie na otwarcie serca

 1. Skoncentruj uwagę w środku klatki piersiowej, w obszarze serca.
 2. Oddychaj głęboko, z serca i od serca.
 3. Obudź w sobie pozytywne uczucie: wdzięczność za to, co masz, miłość do bliskich ci ludzi, współczucie. Możesz spróbować przywołać w pamięci piękne, pozytywne wspomnienia.
 4. Promieniuj tym uczuciem - przez pole magnetyczne ciała, aż do pola całego świata.

A co jeśli czujesz lęk, złość, frustrację itp. i nie jesteś wstanie otworzyć serca?

 1. Zdaj sobie sprawę z tego co czujesz (napięcie, lęk, złość, frustracja, smutek).
 2. Oddychaj powoli skupiając się na sercu.
 3. Wzbudź w sobie pozytywne uczucia. Z wdechem wyobraź sobie, że wypełnia cię uczucie wewnętrznego spokoju pochodzące z serca.
 4. Dopiero kiedy stresujące uczucia zaczną tracić na sile, postanów, że zachowasz w sobie to uczucie spokoju, zamiast wysyłać je w świat. Dzięki temu twoje serce zacznie bić w specjalny, regularny sposób.
 5. Powtórz kroki 1-4 w ciągu dnia, dzięki czemu poczujesz się odprężony, obecny i pełen energii do życia.

Te dwa ćwiczenia sprawiają, że serce i umysł współpracują ze sobą. Jeśli będziesz je wykonywać przez kilka dni, kilka razy dziennie lub wtedy gdy poczujesz zniechęcenie, smutek lub gdy ogarnie cię strach, poczujesz, że wszystko jest tak, jak powinno być. Podróż z głowy do serca może być najważniejszą podróżą, jaką odbędziesz w życiu.

Źródła:

 1. The Heartmath Institute: www.heartmath.org za: Scilla Eworthy, Ostatni moment. Jak wspólnie możemy ocalić nasz świat, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2019
 2. The Center For Compassion and Altruism Research and Education - CCARE: http://ccare.stanford.edu/ za: James R. Doty, Mózg i serce. Magiczny Duet. Wydawnictwo REBIS, Poznań 2019
 

ostatnie wpisy z tej kategorii