x
Logo

Kup książkę

Pobierz e-book

wybierz kategorię

Blog

Zostań liderem swojego życia - zaczynaj od dlaczego
Dlaczego warto zaczynać od “dlaczego”? Co daje w życiu posiadanie wizji swojej przyszłości?

Żyjemy w świecie, w którym odpowiedź na pytanie “jak...” (jak coś zrobić, jak coś osiągnąć, jak dojść tam, gdzie chcemy) jest na wyciągnięcie ręki. Czasem wystarczy zapytać tylko Google.

I nie chodzi tutaj o rzeczy codzienne, jak pieczenie ciasta czy usuwanie plam z dywanu, ale o te bardziej skomplikowane. Jak poradzić sobie z uczuciem złości u nastolatka? Jak wrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim? Jak zostać programistą? Jak wyzdrowieć z grypy?

Nie chodzi o to, by samemu robić wszytsko, np. leczyć się z pomocą internetu. Wręcz przeciwnie, jeśli chcemy dojść szybko do celu, pomoc specjalisty, który przechodził przez daną drogę wielokrotnie jest nieoceniona. Chodzi jedynie o dostępność wiedzy, narzędzi i rozwiązań. Prawdopodobnie jest ich więcej niż potrzebujemy, skąd biorą się uczucia przytłoczenia możliwosciami.

Zamiast "jak", pytaj o "dlaczego" 

Dużo trudniejszym i ważniejszym pytaniem, jest pytanie o nasze dlaczego. Dlaczego robimy, to, co robimy? W jakim kierunku zmierza nasze życie lub kariera? Czego chcemy od świata? Po co coś robimy? Co chcemy osiągnąć? Od jakości zadawanych pytań, zależy jakość naszego życia.

Jeśli znasz swoje dlaczego, jeśli wiesz gdzie idziesz i co chcesz osiągnąć, odpowiedź na pytanie jak coś osiągnąć czy zrobić przyjdzie do Ciebie z czasem. Odpowiedź na pytanie "jak" to prostsza część zadania.

Znajomość swojego dlaczego:

  • pomaga wytrwać w drodze do realizacji celów i marzeń,
  • chroni przed perfekcjonizmem (przestaje być ważne, by było idealnie, ważne, że robisz to, czego pragniesz i posuwasz się do przodu),
  • zabezpiecza przed pomyłką skupiania się na technicznych szczegółach (nie jest ważna metoda dojścia do celu, ale sam cel, dlatego jeśli coś nie działa, możesz szybko zmienić narzędzie)
  • wewnętrznie wzmacnia i pomaga nie tracić poczucia sensu i wiary w siebie.

 

Pomyłka perfekcjonizmu

W życiu często popełniamy błąd, który polega na nadmiernym skupieniu się na tym, jak coś zrobić. Ma być perfekcyjnie, ma być zrobione w określony sposób, efektywnie, coraz lepiej i wydajniej. Skupiamy się na technicznych szczegółach (np. przygotowań do ślubu, albo przygotowań do założenia biznesu, albo zwiększaniu dochodu), zapominamy, o co w ogóle nam chodzi i po co coś robimy (kłócimy się o kolor ścian, zapominając o tym, że mamy dach nad głową). Albo grzęźniemy w pracy, której nie lubimy, bo nie pamiętamy co innego chcieliśmy robić i nie wierzymy, że cokolwiek możemy jeszcze zmienić. 

Zaczynaj od dlaczego

Aby nie stracić wiary w siebie, i nie wątpić w swój cel - trzeba go mieć. Trzeba mieć wizję lub misję swojej przyszłości i się jej trzymać. Jeśli znasz swoje dlaczego, masz wizję swojej przyszłości, ta wizja oświetla Ci drogę, jest drogowskazem, który nie pozwala Ci się zgubić.

Najpierw cel, intencja, praca z przekonaniami, sens. Dopiero potem co. A na samym końcu jak. Tak działają prawdziwi liderzy, którzy potrafią spojrzeć na świat szeroko i głęboko. Właśnie tak, możesz spojrzeć na swoje życie, zaczynając od dlaczego.

Zobacz, jak łatwo jest skopiować dane rozwiązanie. Po prostu powielasz kroki, które inni przeszli przed Tobą. Żadnej wizji nie da się natomiast zrealizować w ten sam sposób. Twój głos, twoje dary dla świata, twój pomysł na siebie i wizja przyszłości są czymś absolutnie unikalnym, czymś co Cię wyróżnia, buduje Twoją tożsamość, sprawczość i poczucie wartości.

Buduj swój sukces na trwałych podstawach

Zdefiniowanie własnego DLACZEGO nie jest jedynym sposobem na odniesienie życiowego czy zawodowego sukcesu, ale jest jedynym sposobem na sukces długotrwały. Ułatwia także wprowadzanie zmian (jeśli jakiś sposób realizacji celu nie działa, szybko zmieniasz strategię działania nie tracąc z oczu celu i swojego dlaczego) i daje większą swobodę działania (nie trzymasz się kurczowo sposobu).

Chcesz wiedzieć jak odkryć swoje dlaczego? Dołącz do wyzwania: odkryj swoje Ikigai

Chcesz wiedzieć, jak zbudować karerę na emigracji, opartą na swoich głębokich potrzebach i uniklanych talentach? Przyjdź 28 września na konferencję Sukces bez granic w Birmighmam.

Wpis inspirowany koncepcją DLACZEGO Simona Sineka. Jeśli nie widziałaś/-eś jego wystąpienia na konferencji TED, zrób to koniecznie klikając link

ostatnie wpisy z tej kategorii